Vijesti

Priključite se ISE projektu i provedite Eratostenov eskperiment i u 2015. godini

Autor: Ivana Vladilo, 3. 2. 2015.

Dana 19. ožujka 2015. godine u školama u Europi, a 20. ožujka i u školama u ostatku svijeta provest će se Eratostenov eksperiment. Tako će mnoge škole diljem svijeta, u trenutku kada će Sunce bilo na prikladnom položaju, računati opseg Zemlje koristeći jednostavan štap. Cilj eksperimenta, između ostalog je i poticanje istraživačkog učenja.

To je i jedan od ciljeva projekta Inspiring Science Education (ISE) projekta, pa stoga pozivamo škole da se priključe projektu jer je sudjelovanje u ovom eksperimentu zapravo realizacija gotovo svih aktivnosti nastavnika uključenih u ISE projekt. To je dodatan motiv za priključiti se i ostvariti dobrobiti ISE projekta, od sudjelovanja na besplatnim edukacijama, do ostvarivanja mogućnosti sudjelovanja na ljetnim školama, te brojnim drugim aktivnostima koje projekt donosi. Više o tome, saznajte na adresihttp://www.carnet.hr/ise/poziv.

Osim toga, pozivamo vas da pratite i stranicu http://www.carnet.hr/ise/vijesti te Facebook stranicu ISE projekta https://www.facebook.com/ISE.Croatia gdje će pravovremeno biti najavljene novosti uz Eratostenov eksperiment. Za potencijalne nejasnoće, pozivamo vas da nam se javite putem maila ise-prijava@carnet.hr

Podsjećamo, Inspiring Science Education (ISE) ima za cilj popularizaciju znanosti i prirodoslovnih predmeta korištenjem postojećih e-learning resursa, a financira se iz programa potpore politike za konkurentnost i inovacije u informacijskoj i komunikacijskoj tehnologiji (CIP ICT PSP).

Prošle, 2014. godine, u eksperimentu je sudjelovalo 400 škola diljem svijeta, a nama je posebno zanimljiv podatak da je sudjelovalo čak 16 škola iz Hrvatske. Eksperiment je proveden u sklopu projekta Inspiring Science Education kao i Open Discovery Space projekta. Pročitajte prošlogodišnja iskustva II. osnovne škole Bjelovar te Osnovne škole Donji Muć.

Tko je bio Eratosten?

Eratosten je bio grčki matematičar, geograf i astronom koji je živio u 3. st. pr. Kr. On je izmjerio opseg Zemlje zapanjujuće točno - 39 600 km. Naime, bio je jedno vrijeme upravitelj čuvene knjižnice u Aleksandriji pa su mu bila dostupna sva znanja onoga doba. Još tada pretpostavljalo se da je Zemlja okrugla. Eratosten je uočio kako sunčeva sjena ne pada pod istim kutom u podne 21. lipnja (prvi dan ljeta) u Aleksandriji i Sieni (današnji Asuan) koja se nalazi gotovo na sjevernoj obratnici.

To je jedino moguće ako je Zemlja zakrivljena. Dakle, kut sunčevih zraka u Sieni je iznosio 0° a u Aleksandriji 7,5°. Izračunao je da je to pedeseti dio kružnice te je udaljenost između dva mjesta pomnožio sa 50. Danas je poznato da prema satelitskim premjerima opseg Zemlje po meridijanu iznosi 40 008 km.

Škola u medijima

Vijesti

« Studeni 2017 »

Strojarska škola za industrijska i obrtnička zanimanja Rijeka / Jože Vlahovića 10, HR-51000 Rijeka / www.ss-strojarskazaiiozanimanja-ri.skole.hr / ured@ss-strojarskazaiiozanimanja-ri.skole.hr