Izvješće o projektu 2013./2014.

Izvješće o projektu

Odgoj i obrazovanje za održivi razvoj

„Zbrinjavanje otpada u radionicama“

Predviđeni  projekt „Zbrinjavanje otpada u radionicama“  realiziran je tijekom šk. 2013./14. god.

Rezultati projekta prezentirani su posterom na završnoj konferenciji  Odgoja i obrazovanja za održivi razvoj, održanoj u Zagrebu u rujnu 2014. god.

Voditeljice projekta:

-       Snježana Kučić-Mirković, dipl.ing. strojarstva, nastavnica-savjetnica

-       Senka Tomljanović Manestar, dipl.psiholog-prof., stručna suradnica-savjetnica

Polazište nam je bila potreba zbrinjavanja otpada u radionicama kao uvijek aktualan ekološki  problem. Praktična nastava u našoj školi izvodi se u školskim radionicama i izvan škole u obrtničkim i industrijskim radionicama u kojima nastaje određena količina otpada.

Otpad se danas tretira kao ekološka i gospodarska kategorija što znači da treba nastojati zaštititi okoliš, a otpad, kad god je to moguće, tretirati kao sekundarnu sirovinu koja se može preraditi i ponovo koristiti.

Ciljna skupina bili su nam učenici 2. i 3. razreda, a suradnici u projektu su nam bili nastavnici praktične nastave u školi, nastavnici na praćenju, majstori i obrtnici te Ecooperativa – poduzeće za zbrinjavanje otpada.

Aktivnosti koje smo provele su:

1. provedba upitnika za učenike 2. i 3. razreda
  2. poučavanje učenika – predavanja i radionice
  3. priprema nastavnika praktične nastave, nastavnika na praćenju i majstora u radionicama izvan škole
  4. prikupljanje podataka u radionicama
  5. evaluacija projekta
  6. prezentacija projekta

Metode rada koje smo koristile:

-          SWOT analiza

-          analiza projektnog okruženja

-          upitnik (inicijalni)

-          predavanja, prezentacije

-          radionice za učenike

-          promatranje sa sudjelovanjem (provedba upitnog lista)

-          foto-izvješće

-          metoda grupne rasprave

-          izrada letka

Rezultati ispitivanja:

1.       znanja učenika (teoretska) iskazana na inicijalnom upitniku su dobra, veća od očekivanih
- učenici 3. razreda bolje poznaju tematiku

2.       učenici slabo identificiraju vrste otpada u radionicama

Zaključak je da učenici posjeduju teoretska znanja koja ne znaju primijeniti u praksi.

3.       količine nastalog otpada učenici dobro uočavaju

4.       dobili smo djelomične spoznaje o načinima zbrinjavanja nastalog otpada u radionicama
( zbog velikih razlika između radionica)

5.        nismo dobili podatke da li se i koji se otpad reciklira
Zaključak: manji broj obrtnika i poduzeća imaju ugovore o preuzimanju i odvozu otpada i poštuju propise.

6.       uspoređujući prethodni projekt uočili smo:
- znanja učenika iz područja zaštite na radu i zaštite okoliša podjednaka su
- veći broj radionica ima ugovore za odvoz i preuzimanje otpada
- veći broj radionica koristi propisani način privremenog skladištenja otpada unutar radionice

Poteškoće s kojima smo se susrele:

1.       veliki broj radionica (55 vanjskih i 4 školske)

2.       neozbiljnost učenika u pristupu ispunjavanja upitnog lista za radionica (nisu svi odradili zadatak)

Obrazloženje:
- učenicima nisu izabrali projekt što se odrazilo na motivaciju pri izvršavanju zadatka
- ekološke se teme u strukovnoj školi obrađuju temeljem inicijative pojedinih nastavnika i uključivanjem u ovakve projekte

3.       zadale smo si prevelike ciljeve.

Održivost projekta i planovi

Projekt je održiv i neophodan dok se ne promijene sadržaji praktične nastave, ali i strukovnih predmeta.
U strukovnim školama nedostaju sadržaji vezani uz zaštitu okoliša i radnog okruženja.
Potrebna je kontinuirana edukacija nastavnika praktične nastave i ugradnja sadržaja o vrstama, načinima zbrinjavanja i mogućnostima ponovnog korištenja otpada u radionicama.

NASTAVLJAMO S PROJEKTOM!

Napominjemo da su obje voditeljice Projekta sudjelovale u stručnom usavršavanju u sklopu  Odgoja i obrazovanja za održivi razvoj tijekom šk. 2012./13. i 2013./14. godine

1.-2. sat   8:00 -   9:20
3.-4. sat   9:35 - 10:55